Müzikal Belgesel Filmlerle Göç: Yakın Karşılaşmalar ve Üçüncü Alan – Eda Elif Tibet – 25 Ekim 2019, Cuma – Cezayir Toplanti Salonu

Müzikal Belgesel Filmlerle Göç: Yakın Karşılaşmalar ve Üçüncü Alan

Eda Elif Tibet – Bern Üniversitesi

25 Ekim 2019, Cuma – Cezayir Toplanti Salonu

Birçok göç hareketinin yaşandığı ve sınırların gittikçe katılaştığı bir çağda, antropologlar ulusötesi politikaları belirleyen gündem konularını incelemekte ve küresel politikaların sonuçlarını yaşayan göçmen toplulukların yolculuklarının izlerini sürmektedir. Ancak bu çalışmalarda, göç konusu ikili bir karşıtlık içinde, sisteme karşı birey, bireye karşı sistem şeklinde ele alınmaktadır. Bu sistemler içinde yüz yüze karşılaşmalardan doğan farklı temas ve etkileşimlerin etkisi halen oldukça az bilinmektedir. Eda Elif Tibet, bu konuşmada bireylerin sistemleri ve sınırları nasıl aştıklarını ele alan etnografik ve müzikal belgesel filmlerden örneklerle katılımcı görsel antropoloji araştırma yöntemlerine değinerek bu dönüşümün nasıl sağlanabileceğini anlatacaktır. Homi Bhabha’nın üçüncü alan (third space) teorisine değinerek, karşılaşmaların ve hayal gücünün tüm engellere rağmen nasıl daha adil ortak gelecekler yaratabileceğine dair örnek çalışmalar gösterecektir.

Eda Elif Tibet İstanbullu, bağımsız belgesel film yönetmeni ve görsel antropolog. Kurucusu olduğu akademisyenlerden, sanatçılardan ve aktivistlerden oluşan uluslararası bir kolektif olan Karma Motion www.karmamotion.com etiketiyle, birçok ödüllü belgesel filmin yönetmenliğini yapmıştır (Refugee Here I Am, 2015 & Ballad for Syria, 2017). Kent Üniversitesinde (İngiltere, 2013) yüksek lisans öğrenimini tamamlamış ve Bern Üniversitesinde (İsviçre, 2019) doktorasını almıştır. Swiss National Science Foundation tarafından desteklenen doktora araştırmasında, refakatsiz mülteci çocukların Avrupa Birliği ve Türkiye mutabakatı sürecindeki hayatlarını gözlemlemiş, eğitim ve öğrenim olanaklarını ele almıştır. Doktora araştırma projesi şu web sitesinde incelenebilir: www.transeduscapes.com .


Vous aimerez aussi...

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search