« Ölüm perspektifinden uluslararası göç : Sayı, sayım ve saymanın ötesinde ne var ? » – Prof. Dr. Jean-François Pérouse – 27 şubat 2020, saat 18.00 Cezayir Toplantı Salonu

Epeyce deneysel olan bu konuşma, genel tespit ve düşüncelerimden ve son zamanlarda incelediğim bir sahadan kaynaklanıyor. Göçmen ölümleri, ilk başta uluslararası göçün risk ve tehlikeler barındırdığını ispatlayan, sayısal bir delil olarak sunuluyor ve çoğu zaman bu ölümler, göç sürecini erken sonlandıran, vicdan sahibi kimseler, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve kamu güvenliği sorumlularını yakından ilgilendiren müessif bir kaza olarak görülüyor. Sayı/sayım/sayma boyutunun ötesinde, göç araştırmacılarının dikkatini ise pek fazla çekmiyor. Bu sessizliğe karşı hissettiğim rahatsızlıktan dolayı, İzmir Doğançay mezarlığının içinde açılan “ölü mültecilerin adası” üzerinde çalışmalara başladım. Bunun neticesinde, uluslararası göçmenlerin ölümünün, vicdanımıza hitap eden müessif bir vaka olmasının yanı sıra hem dünya vatandaşı olarak hem de göç araştırmacısı olarak, farklı bir açıdan ele alınması gereken bir gerçek olduğu kanısına vardım. Bu amaçla, oluşturulması gereken program üç ana maddeden oluşmaktadır: 1) isimsiz sayımlardan kaçınarak, ölümü kişiselleştirmek ya da insanlaştırmak 2) ölümü mekansallaştırmak ve bağlamlaştırmak 3) ölümü sosyalleştirmek ve de siyasallaştırmak. 

Özgeçmiş

JEAN-FRANÇOIS PÉROUSE  1994’te ‘Angora’dan Ankara’ya Bir Başkentin Doğuşu (1919-1950)’ isimli doktora teziyle sosyal coğrafya-şehircilik alanlarında doktora derecesini aldı. 1999’un Eylül ayından itibaren İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor (Marmara Üniversitesi, Fransız Anadolu Araştırma Enstitüsü-IFEA, Galatasaray Üniversitesi, GSMSÜ…). IFEA bünyesindeki İstanbul Şehir Gözlem Merkezi’nde (Observatoire Urbain d’İstanbul) araştırmalar uzun süre araştırmalar yürüttü. Halen EJTS (European Journal of Turkish Studies, www.ejts.org) dergisinin yayın kurulunda bulunuyor. Yazdığı ve editörlüğünü yaptığı kitaplar arasında, Villes du Tiers Monde (Hâtier, 1993), La Turquie en Marche (La Martinière, 2004), Villes et Risques (Economica/Anthropos, 2006) ve İstanbul’la Yüzleşme Denemeleri. Çeperler, Hareketlilik ve Kentsel Bellek (İletişim, 2011; 2014: 2. Baskı) bulunmaktadır.


Vous aimerez aussi...

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée.

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search